Pociągi na miarę Oscara

Reżyserzy filmowi posiadają pociąg do znanych twarzy, widowiskowej scenografii, wartkiej akcji czy kompleksowego scenariusza. Są też tacy, którzy mają pociąg… do pociągów.

Te pojazdy odgrywają w pewnych sytuacjach iście oscarowe role. Oto 10 filmowych hitów, które bez pociągu nie wjechałyby do historii kina.

Wjazd pociągu na stację w La Ciotat (1895)

To pierwsza produkcja filmowa w historii, w której pociąg odegrał tak bardzo ważną rolę. Film trwał niecałą minutę i był niemy, ale jego pierwsze publiczne przekazy okazały się w szczególności spektakularne. Widowiskowość francuskiego dzieła była tak duża, że widzowie uciekali z sali kinowej, mając przed oczami obraz nadjeżdżającej lokomotywy. Za tym filmem, który ze 100% pewnością wbił się w pamięć wielu osób, stoją słynni bracia Lumi?re.

15:10 do Yumy (1957)

Obraz Delmera Davesa to jeden z najlepszych westernów w historii światowego kina. W rolach kluczowych ukazały się gwiazdy lat 50-tych – Glenn Ford jako bandyta Ben Wade i Van Helfin jako farmer Dan Evans. Na drugim planie zaś pociąg, który posiada odjechać do Yumy dokładnie o 15:10 i zabrać do sądu rejonowego Wade’a – bandytę trudniącego się zabijaniem i napadaniem na dyliżansy. Oskarżonego trzeba jednak przetransportować na stację, co nie jest takie zwyczajne.

Pociąg (1959)

Na francuski klasyk Louisa i Augusta Lumi?re oraz amerykański Delmera Davesa możemy odpowiedzieć polskim. Czarno-biała produkcja Jerzego Kawalerowicza o wymownym tytule ,Pociąg” jasno podpowiada nam, że akcja filmu dzieje się na torach, a konkretnie w sypialnym wagonie PKP na trasie Warszawa-Szczecin. Jerzy, który zapomniał osobistej miejscówki, trafia do przedziału pięknej Marty. Oboje łączy pociąg do powtarzających się zawodów miłosnych. Co ciekawe, film powstał na bazie autentycznych przeżyć reżysera, a sam Martin Scorsese uznał go za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii.

Morderstwo w Orient Expressie (1974)

Film znany z oscarowej roli drugoplanowej Ingrid Bergman i nietuzinkowego belgijskiego detektywa Herculesa Poirot, pasażera słynnego Orient Expressu z Calais do Stambułu.Usiłuje on rozwikłać zagadkę śmierci jednego z podróżnych, znanego milionera. Na oku posiada 12 podejrzanych, w perspektywie lawinę w Alpach, która wstrzymuje podróż pociągu. Autentyczność filmowych scen podkreśla fakt, iż były one kręcone w wagonach prawdziwego Orient Expressu.

Powrót do przeszłości III (1990)

W trzeciej odsłonie serii słynny Dr Brown ląduje na Dzikim Zachodzie w roku 1885, gdzie wkrótce zostaje zastrzelony. Jego przyjaciel Marty natychmiast rusza mu na pomoc, niemniej jednak jego wehikuł posiada przebity bak. Z pomocą przychodzi pociąg, który rozpędza auto po torach, a ono przenosi się w czasie.

Przed wschodem słońca (1995)

Nie chcemy sugerować, że będący jednocześnie reżyserem i scenarzystą filmu Richard Linklater inspirował się polskim ,Pociągiem” z 1959 roku, ale przypuszczamy, że Amerykanin produkcję Kawalerowicza widział. Tym razem pociąg prowadzi do Wiednia, a w nim Ethan Hawke spotyka Julie Delpy, którzy wkrótce łączą się w uroczą parę. Idealne role, świetny scenariusz i pociąg, bezpiecznie dowożący bohaterów do pięknej stolicy Austrii, jest początkiem niezapomnianej historii.

Ekspres polarny (2004)

Kiedy dziecko nie wierzy w Świętego Mikołaja, należy je zabrać na przejażdżkę pociągiem. Tak choćby wynika z filmu ,Ekspres polarny”. Dowodzona poprzez samego Toma Hanksa maszyna budzi 8-letniego chłopca i zaprasza go na sam Biegun Północy, gdzie niedowiarek poznaje Świętego we prywatnej osobie.

Pociąg do Darjeeling (2007)

Owen Wilson i Adrien Brody, a jako wisienka na torcie Jason Schwartzman. Trzej skłóceni bracia, trzy znakomite kreacje i jeden pociąg jadący dookoła Indii. Podróż, która ma wyprostować ich życie, naprawić poszarpane więzi, przywrócić wiarę w rodzinę. Z dala od starego życia i przepaści, które do tej pory dzieliły całą trójkę. Wspólna eskapadę umożliwia im odbudować zepsute relacje na trasie brat-brat-brat.

Kod nieśmiertelności (2011)

W tym filmie pociąg eksploduje, niemniej jednak chwilę potem jest znów jak nowy i jedzie z dużą prędkością. Kapitan Colter Stevens przebudza się kilkakrotnie obok nieznajomej dziewczyny na 8 minut przed wybuchem bomby. Kod nieśmiertelności umożliwia mu powracać nadal w to samo miejsce. Zyskując coraz większą edukację, kapitan usiłuje powstrzymać wybuch. Ten obraz to prawdziwa jazda bez trzymanki.

Jeździec znikąd (2013)

Johnny Depp jest w stanie zawładnąć sercami kobiet w każdej roli. Tym razem zrobił to jako Indianin. Tonto, bo tak mu na imię, ratuje życie stróżowi prawa Johnowi Reidowi, w którego rolę wcielił się nie mniej urzekający Armie Hammer. Reid jako zamaskowany mściciel usiłuje z poradą tajemniczego Indianina pomścić spersonalizowanych towarzyszy broni. Miejscem realizacji planu jest nowo powstająca linia torów kolejowych. Pociąg na ekranie wyprawia cuda, które niewątpliwie nie śniły się dosłownie braciom Lumi?re…

Dodaj komentarz